Pokój dla niemowlaka

pokój dla dziecka

Pokój dla niemowlęcia to przede wszystkim pokój, który powinien być wygodny dla jego rodziców. Poza dziecięcym łóżeczkiem powinny znajdować się w nim: przewijak, szafa z aktualnie noszonymi ubrankami, kosz na śmieci, kosmetyki do pielęgnacji malucha i zabawki. Powyższe zasady należy stosować również wtedy, gdy w domu dla dziecka wydzielono tylko nieduży kąt: najpotrzebniejsze rzeczy powinny znajdować się w jednym miejscu, pod ręką, tak aby łatwo było po nie sięgnąć nawet z dzieckiem w ramionach.

Wszystkie meble i inne elementy powinny być w dobrym stanie, bez ostrych krawędzi i uszkodzeń, którymi dziecko może się skaleczyć. Zabawki nie powinny posiadać drobnych elementów, które można łatwo wyciągnąć, aby maluch się nimi nie zadławił. Szczególnie bezpieczne powinno być łóżeczko, w którym dziecko spędza dużo czasu: szczebelki nie moga mieć rozstawu większego niż 7 cm, dodatkowo warto je zabezpieczyć, aby dziecko nie przeciskało przez nie rączek i nóżek.

Kolorystyka pokoju powinna być żywa i kontrastowa. Dzieci do 3. roku życia nie odróżniają pastelowych barw, za to niezależnie od płci lubią wyraziste kolory i kontrasty. W dziecięcym pokoju można pokusić się o odważne zestawienia i mocne akcenty.

Wybierając meble do pokoju malucha warto zastanowić się, jak długo będą użytkowane. Przy wyborze szafy czy komody warto wybrać tę z zestawu modułowego, do której za kilka lat można będzie dopasować np. komodę czy łóżko. Meble do pokoju niemowlaka mogą być słodkie i zabawne, ale ich główną cechą musi być funkcjonalność, która nie zawsze cechuje typowo dziecięce meble.